reklama

Prvák ide do školy- rady na poslednú chvíľu

A je to tu. Vytiahnite si vreckovku, alebo odkrúťte kus toaletného papiera a od srdca sa vyplačte. Od radosti a hrdosti, že to malé škvŕňa, o ktoré sa staráte a chránite ho ako oko v hlave, ide o dva týždne do školy a bude PRVÁK.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Gratulujem. Zvládli ste to. Prežilo vašu opateru a nastupuje do ďalšej etapy života. A vy s ním.

Čo táto etapa prinesie, bude prekvapením, ale pripraviť sa na ňu treba. Zatiaľ čo do škôlky stačilo, ak ste princeznú, či princa obliekli do teplákov, teraz to bude o inom. Z regálov v obchodoch na nás útočia hordy zošitov, peračníkov, pier, a merchandising v plnom prúde- teda nie len, že je tovar „správne umiestnený“, najčastejšie hneď pri hračkách, ale zovšadiaľ sa usmievajú Anny, Elzy, McQueenovia a všetko je farebné a lákavé ako cukríky za prvej republiky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Moje rady budú znieť ako keby som zhltla múdrosť sveta, ospravedlňujem sa, inak to naformulovať neviem. Ale niekomu možno pomôžu. Ide skôr o pozorovanie, ktoré som si osvojila pri pohybe v školskom prostredí (nie som učiteľka...ani upratovačka J ).

Prvé moje pozorovanie samej seba a okolo hysterčiacich rodičov znie: zhlboka sa nadýchnite. TOTO VŠETKO nepotrebujete! Naozaj. Prvák nepotrebuje kružidlo. Naozaj (ak chcem s deťmi robiť kruh, obkreslíme spodok pohárika na výtvarnú výchovu). Poďme poporiadku.

Čo všetko prvák potrebuje, je otázne. Závisí to od školy, do ktorej nastupuje ale najmä od pani učiteľky. Rešpektujte to. Ona je šéf, čo povie, to platí. Ona s deťmi pracuje, ona vie, čo k tomu treba. Pokiaľ vám nedali zoznam potrebných vecí pri zápise, tak sa s nákupom nenáhlite. Nič nezmeškáte. A ak ste chceli mať všetko zladené, s motívom Spidermana, už teraz ste v háji, takže už je to jedno. Kúpte len veci, o ktorých ste si istí, že ich treba (napr. školská taška, pokiaľ nejde o alternatívny spôsob vzdelávania, papuče, atď.).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prvý deň

Na prvý školský deň potrebujete:

  1. vaše dieťa- slušne oblečené, urobte z toho oslavu a hlavne, pokiaľ sa dá, budte tam, nie babka, nie aupairka, vy

  2. kyticu alebo iný dar pre pani učiteľku (nepohoršujte sa, ak kytice pani učiteľka vezme na cintorín, nech vás to teší, nesie ich predsa na hroby svojich milovaných, to je pocta- lepšie než nechať zhniť v vázach)

  3. zápisník s perom pre vás.

  4. Nič viac.

Ani v nasledovných dňoch nie je isté, či dieťa už bude nosiť do školy školskú tašku, alebo len malý batoh s potrebnými vecami, peračník, jedlo, pitie.

Prvé veci

Popisovač na textil

Je dobré oboznámiť dieťa s vecami, ktoré bude používať, ale aj tak označte všetko menom a priezviskom (aj keď ste dali dieťatu výnimočné meno, rovnaký nápad mali aj ďalší rodičia, takže pri troch Zarách a dvoch Roderikoch bude fajn, ak bude všade aj priezvisko, dajte si vyrobiť pečiatku).

Papučky a iná obuv

Vaše dieťa sa bude obúvať samo. Stále platí, že sa vo väčšine škôl deti prezúvajú. Papučky by mali byť primeranej veľkosti, ale aj priedušné. Pokiaľ možno ľahké a u prvákov by mali obopínať celú nohu- takže žiadne šľapky, ani rozkošné látkové huňaté papučky, aby sa mi niečo nestalo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ďalšia obuv, ktorú bude potrebovať je obuv na telesnú výchovu. V súčasnosti sa upúšťa od obuvi typu cvičky. Lepšou voľbou sú tenisky, na suchý zips (väčšina detí nevie viazať rýchlo a bezchybne mašličku a hlavne, počas behu sa môže rozviazať a dôjsť k úrazu), ale najmä také, čo nezanechávajú šmuhy.

Nezabúdajme, že síce ráno ich možno prezúvame my, ale môže sa stať, že počas dňa pôjdu von a budú mať napríklad čítanie na dekách na školskom dvore. Aj poobede, ak pôjdu von, budú sa obúvať sami. Je dobré ubezpečiť sa, či má dieťa obuv, ktorú si vie samo obuť a vyzuť. Nie, nie každá je taká. A verte mi, pani učiteľke je šumafuk, či je značková, alebo ste vzali botasky, ktoré mal malý drak na dvore u babičky a vykefovali ich. Hlavne nech je to obuv bezpečná, dieťa s ňou nemá problém, má správnu veľkosť a nie je poškodená.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prezuvky patria do vrecúška. Ešte máme dosť času naučiť drobcov, ktoré vrecúško bude ich, ako funguje a ako fungujú ich topánky. Možno sa to zdá ako banalita, ale ak sa o týchto drobnostiach uistíte, bude sa dieťa cítiť lepšie, bude sa vedieť postarať samo o seba. A to má veľký významm dodáva to pocit istoty a hodnoty.

Telesná výchova

Väčšina učiteliek stále preferuje batôžtek na telesnú výchovu. Niekde majú deti už svoje skrinky či poličky, aby sa oblečenie vetralo. Na telesnú, okrem spomínaných tenisiek, stačí tričko, ponožky a kraťasi z leta, aj keď v niektorých prípadoch sú dlhé tepláky vhodnejšie. Hlavne nech sú bavlnené, nemusia byť „funkčné“. Môžete pribaliť uteráčik navyše. Mnoho detí si pri prezliekaní na sebe nechá tielko. Aj keď to pani učiteľka sleduje, prediskutujte s krpcom ako sa na telesnú obliekame a čo pod úbor nepatrí. Nechávajú sa iba slipy a gaťky, všetko ostatné sa mení, áno aj ponožky.

Poznámka pre rodiča: Telesnú treba prať. Pani učiteľka to síce bude deťom pripomínať a nabalí im telesnú domov, ale je to len jej dobrá vôľa, myslite na to aj vy, kľudne si na to na piatok poobede nastavte v mobile pripomienku.

Poznámka 2: V deň, keď majú telesnú skúste princeznú odhovoriť od siloniek. Úprimne, na spotené telo natiahnuť pančuchy, to nedá ani dospeláčka.

Výtvarná výchova

Dlho som nechápala, prečo sa v obchodoch v posledných rokoch vyskytujú v takej miere kufríky. Pamätám si ich z detstva, mala som v takom barbíny, ale nešlo mi do hlavy, prečo sa stali znovu tak obľúbené. Po náhľade do tried mi to došlo. Sú v nich ukryté pomôcky na výtvarnú výchovu.

Aj keď na trhu sú naozaj všakovaké, uistite sa, či sa do nich skutočne zmestí papier formátu A4. Tie zaoblené hrany sú klamlivé a výrobca ich chce predať, preto sú lákavé, ale nie je jeho cieľom niečo vám uľahčiť- takže sa nespoliehajte na to, že ak je to medzi školskými pomôckami, tak je to vhodné.

Do kufríka patrí:

1.podložka (chráni lavicu), veľkosť 50x65cm- odstrihnite z deravého obrusu, čo vám ostal po letných grilovačkách, ale nech je to ten pevnejší typ, lebo inak bude len na oštaru

2.vodové farby, pastelky, voskovky- doma sa vám možno povaľuje hŕba, hlavne nech majú dobrú stopu

3. tempery a plastelína- stačí základné farby, ani Windows ich viac nepotreboval a prežil, a verte mi, že na výučbu tónovania farieb netreba 12 odtieňov ružovej v základnej palete, plastelína čo najobyčajnejšia

4. štetce- pani učiteľka povie, ale guľatý a plochý, veľkosť 6,8,10 nájdete aj doma, štetce, ktoré nájdete priložené pri farbách, v balení, sú vhodné do separovaného zberu, na nič iné

5.téglik na vodu- pohár, umelohmotný, napríklad ten, čo mal pokladík v škôlke, alebo ukradnite mladšiemu súrodencovi avenťácky pohárik, ja som na spodok (dovnútra, na dno) prilepila kameň, primerane ťažký, zabráni prevrhnutiu, kvôli tomu špeci pohár nekupujte

6. balenie farebných papierov

7. balenie výkresov (A4 aj A3- odovzdávajú sa pani učiteľke)

8. balenie kancelárskych papierov- odovzdáva sa pani učiteľke (áno celá tá stokusová oná, možno vám ich dá aj šéf ako bonus pri nástupe dieťaťa do školy- srandujem- alebo ich vezmite od kopírky- vlastnej...napríklad)

9. zástera, ale radšej staré tričko- väčšej veľkosti, po bratovi, ušetríte na „zásterke“, ktorá je nanič, tričko je oveľa lepšia voľba, naťahuje sa na oblečenie a netreba ho uzliť za chrbtom, dieťa si s ním poradí samo, oblešenie ostane ochránené, zatiaľ čo zástera chráni len brucho

10. nožnice- s guľatým špicom (a čo tak precvičiť doma strihanie)

11. disperzné lepidlo a lepiaca tyčinky (tie z čínskych obchodov nefungujú vždy)

Školská taška, peračník a vrecúško k lavici

Pre mňa bolo najťažšou úlohou kúpiť tašku. A je to aj najdrahšia položka. Chcela som novú (lebo to celé prežívam- prvé dieťa mi ide do prvej triedy, ale pravdu povediac, je to ako s kočíkom, pri prvom nový, pri druhom už viete, že roky na kvalite neuberú). Chcela som takú, ktorú bude môcť ťahať, ale keď som videla, ako ich žiaci vláčia po schodoch, a ako si s nimi musia poradiť v daždi, od tejto myšlienky som upustila. Nakoniec som kupovala podľa váhy a výstuže chrbta a potešilo ma, že firma je pôvodne česká a má dobré recenzie.

Musím povedať, že ma veľmi teší, že deti už nevláčia všetko domov a taška je celkom nositeľná. Je to dôležité, lebo moje dieťa si bude tašku nosiť samo. Bodka.

Peračník bol v sete s taškou, ale prázdny- našťastie. Úplne stačí a je vhodné, aby bol peračník prváka jednoposchodový. Patria doň farbičky, aspoň dve ceruzky HB,B, guma, strúhadlo (so zásobníkom), poprípade nožnice, malé pravítko a rozvrh hodín za chlopňu. Prváci nepíšu v prvom polroku perom. A aj potom len takým, ktoré pani učiteľka dovolí. Stačí ako ho kúpite neskôr. Nepoužívajú fixky.

Poznámky: Má peračník ľahko ovládateľný zips a dosť veľké ťaháčiky (to oné, čím sa otvára zips)? Je fajn, že vy ním viete manipulovať, ale bude to vedieť aj 6-ročná Zuzka? Vie moje dieťa používať gumu? Gumuje vôbec tá guma poriadne? Vie moje dieťa používať strúhadlo? Je to strúhadlo funkčné?

Momentálne sú obľúbené ceruzky s postavičkami a všakovakými gumami v tvare motýľa čo kopačky. Pravdu povediac, sú absolútne nevhodné. Tá fólia, na ktorej je obrázok, sa nedá vystrúhať a gumy poriadne držať v malých rukách a teda ani nespĺňajú úlohu. Navyše strhávajú pozornosť dieťaťa a odpútavajú ho od práce. Radila by som ich do kolónky hračky- zobrať do školy, ukázať spolužiakom, ale počas hodiny odložiť.

Vrecúško

Vrecúško je zavesené na okraji lavice (kam sme si kedysi vešali tašky), niekedy sú v ňom hygienické potreby, alebo slúži na zošity a pracovné zošity, ktoré ostávajú v škole. Majte teda jedno do zásoby, radšej menšie, veľkosť tak 30x35 s uškami na zavesenie, teda taká taštička, môžete doň vložiť jeden obal na spisy aby držalo. Možno vám ju ušije aj šikovná babka. Pokiaľ kúpite také, čo sa predáva ako vrecúško na prezúvky, bude sa váľať po zemi, pani upratovačka doň bude metlou narážať a všetko, čo je vnútri sa pokrčí.

Zošity

Je zbytočné kupovať zošity vopred. Pokiaľ nemáte zoznam, počkajte. Existujú 512 ale aj 513, s pomocnými čiarami...nie je to jedno. Zbytočne sa vám budú doma hromadiť a vy budete frflať. Nedajte sa zlákať akciou (nepotrebný zošit kúpený v akcii je stále len nepotrebný zošit), v septembri budú ešte lacnejšie. Pani učiteľka vám povie. Ale obaly na zošity vo veľkosti A5 aj A4 (slúžia na knihy a pracovné zošity) už doma môžete mať. Takisto dosky na zošity A5 aj A4, zabránia pokrčeniu.

Hygiena

Pravdepodobne vás požiadajú, aby ste doniesli behom týždňa:

1.papierové kapesníky- také v krabičke, čo sa vyťahujú

2.tekuté mydlo s pumpičkou (tie ekologickejšie zmýšľajúce požadujú iba náhradnú náplň)

3.toaletný papier

4. uteráčik na ruky označený menom

Desiatový box a fľaša na vodu

Mali by byť ľahké, jednoducho umývateľné a dieťa by s nimi malo vedieť zaobchádzať, do boxu sa má zmestiť preložená polovica chlebíka s oblohou, nakrájané ovocie alebo zelenina (jedno jablko, jedna mrkva, cherry paradajky alebo ministrapček hrozna), poprípade si kúpte uzatvárateľné vrecká v DM a raz za čas doprajte krpcovi hrsť praclíkov alebo rybičiek. Prváci nechodia do bufetu. Na pitie je vhodná voda a nesladený čaj, cukor znižuje pozornosť lebo zvyšuje aktivitu nesprávnym spôsobom, na získanie energie stačí pečivo.

Šnúrka na krk a peňaženka

V našej škole na nej visí Brejky karta do mliečneho automaty, k ktorému si deti chodia kupovať mlieko. Na ďalšej visí čip do jedálne. Čipy má pri sebe pani učiteľka, ktorá je s deťmi poobede, ale vďaka šnúrke s menom sa dajú ľahko rozoznať.

Pani učiteľka bude zbierať príspevky. Na ZRPŠ, na pomôcky, na výlety... Je dobré ak má dieťa nejakú peňaženku alebo uzatvárateľnú kapsičku, z ktorej peniaze nevytratí. Ak viete, dávajte dieťaťu presnú sumu, ktorú pani učiteľka žiada. Vždy.

Dúfam, že tento zoznam niekomu pomôže, ale najmä, že aspoň niektorých ukľudní. Nestresujte. Začiatok školského roka je len začiatok. Veci sa musia utriasť. Deti si musia zvyknúť. Rodičia musia nabehnúť na systém.

Buďte sa včas, tašku, pomôcky a oblečenie, vždy chystajte deň vopred. Desiata sa dá pripraviť večer a do rána vydrží v chladničke (len si nalepte na dvere pripomienku, aby ste ju v tej chladničke nezabudli) a pri dverách nech vás čaká všetko pripravené na odchod, spolu s fľašou, ktorú naplníte vodou.

Veľa radosti zo školských dní nám všetkým želám.

Michaela Ravaszová

Michaela Ravaszová

Bloger 
  • Počet článkov:  58
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Matka. Dvojnásobná. Po ukončení štúdia na bohosloveckej fakulte som sa venovala antropológii, lebo človek a jeho myslenie, konanie a správanie je pre mňa fascinujúce. Doktorát som získala z teologickej antropológie, pohľadu na dušu človeka. Môj život obohatil pobyt v Amerike aj semináre v Nemecku. teraz má môj život nový rozmer. Rodinu. Venujem sa deťom na vyučovaní besiedky, aj keď mám pocit, že sa toho viac učím ja od nich ako oni odo mňa. Angažujem sa v Matici slovenskej, lebo byť Slovenkou v Dunajskej Strede je niekedy ťažšie ako byť Slovenkou v zahraničí. Kategoricky však odmietam akékoľvek národnostné rozbroje. Mojim úsilím je navzájom sa zdieľať a tešiť zo svojej inakosti. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu